JAK NA TO: Kupujeme novou klávesnici do notebooku

jak-na-to-klavesnice

Stará klávesnice v notebooku dosloužila a hledáte možnosti, jak ji vyměnit? V tomto článku Vám poradíme jak na to…

1. Zjišťujeme typ notebooku

První věc, kterou je třeba udělat je zjistit značku a typové označení notebooku na kterém chceme klávesnici vyměnit. Zjistit značku je jednoduché – výrobci dávají logo na vrchní kryt notebooku nebo na rámeček kolem displeje. Jak však zjistit přesné typové označení? Většinou ho najdeme na bílém štítku ze spodní strany notebooku. Pokud tam není, tak může být umístěno i na štítku pod baterií. K určení typu klávesnice nám bude stačit orientační označení notebooku – v našem případě HP Pavilion DV9000. Přesné označení notebooku (DV9095XX) určuje pouze hardwarové parametry daného kusu (RAM, HDD, CPU, OS, GPU atd).
hp_stitok

2. Hledáme prodejce

Když už víme, jaký typ notebook máme, tak začínáme s hledáním prodejce. Doporučujeme kupovat ze spolehlivých zaběhlých obchodů se širokým sortimentem, abychom předešli případným problémům při vrácení zboží nebo reklamaci. Při hledání můžete podívat i na náš e-shop PCdíly.cz 🙂

vyhladavanie

3. Vizuální kontrola

Klávesnici jsme našli a chceme si ji objednat. Před vyplněním objednávky bychom si však měli zkontrolovat, zda klávesnice vizuálně odpovídá naší – důležité je rozložení kláves a tvar konektoru.

4. Tvar konektoru nesedí

V případě pokud nám nesedí tvar konektoru podle foto, rozhodně klávesnici neobjednávajme. Měli bychom se obrátit na prodejce a on nám poradí, která klávesnice je vhodná pro náš model. Aby mohl prodejce určit typ klávesnice, bude potřebovat typové označení notebooku a foto klávesnice z obou stran.

5. Rozložení kláves nesedí

Většinou bývá rozdíl ve tvaru tlačítek ENTER a levý SHIFT. Evropský enter je ve tvaru obráceného písmene “L” a shift je krátký. Některé layouty (zejména US) mají však enter na šířku a shift delší. Odlišné rozložení kláves není z hlediska funkčnosti problém. Problém však může nastat v těchto dvou případech:
a. V případě, že kupujeme např. klávesnici na notebooky HP (zejména rady ProBook a EliteBook), které jsou standardně s rámečkem, no prodejce je nabízí bez rámečku. Pokud objednáme klávesnici s US layoutem a rámeček budeme mít z evropské klávesnice, tak ho nebudeme moci přehodit z původní, neboť nám nebude pasovat na tvar kláves. Pokud prodejce nabízí klávesnici i s rámečkem, tak můžeme objednat i US layout. Klávesnice budou mezi sebou kompatibilní.
b. V případě pokud kupujeme klávesnice, které jsou “zalité” do šasi (plastový kryt okolo klávesnice). Z hlediska funkčnosti budou v pořádku, ale opět se setkáme se stejným problémem, jako v prvním příkladu – klávesnice nám nebude sedět do šasi. Naštěstí v posledních letech začali výrobci prodávat notebooky, které mají šasi stejné pro všechny layouty a tím pádem nám bude sedět i US layout. Abychom zjistili, zda je to i náš případ tak třeba podívat jako jsou stavěny šasi v okolí ENTER levého shiftu. Pokud je enter “spojený” s tlačítkem “ň” a neprochází mezi nimi žádný plast a levý shift je spojen s tlačítkem “&”, tak můžeme použít i klávesnici s US layoutem – bude nám sedět v šasi.

uk_vs_us_layout